Liečivý spánok

Zdieľať na  

Teraz sa nachádzate: Úvod | Blog & Aktuality | Aktuality | Liečivý spánok

Liečivý spánok

Spánok je nevyhnutný pre kvalitnú regeneráciu celého tela a mysli. Počas 8 hodín, ktoré venujeme nočnému odpočinku, má možnosť efektívne sa uvoľniť chrbtica, kĺby, svaly a vnútorné orgány, ktoré majú vplyv na dôležité životné funkcie.

ČO SA DEJE S NAŠIM MOZGOM, KEĎ NEMÁME DOSŤ SPÁNKU?

Nielen telo, ale taktiež mozog regeneruje počas spánku. Vedci zistili, že nedostatok spánku má negatívny vplyv na našu pozornosť a rýchlosť reakcií. Už po prebdených 24 hodinách reagujeme podobne, ako, keby sme vypili päť alkoholických nápojov. Dlhodobé odopieranie spánku môže vážne poškodiť na spánok citlivé neuróny v mozgovom kmeni. „Tie sú známe tým, že sú aktívne, keď sme hore, a neaktívne, keď spíme. V dlhodobom horizonte môže nedostatok spánku podporiť taktiež vznik neurologických porúch, ako je napríklad Alzheimerova choroba,“ upozorňuje Martin Vaškovic z karlínského showroomu Magniflex.

DOBRÝ SPÁNOK PRE PEVNÉ ZDRAVIE

Akonáhle sa ponoríme do ríše snov, celé telo sa uvoľní, a byť nám mozog z času na čas vyšle signál, aby sme sa otočili alebo pohli rukou či nohou, kľudový stav dáva priestor telu k naozaj dôkladnej regenerácii. To je aj jedným z dôvodov, prečo sa chorí pacienti uvádzajú do umelého spánku a my počas choroby potrebujeme viac spať.

„Spánková deprivácia je jednou z najhorších deprivácií, ktorú organizmus znáša zle. Dokonca sa hovorí, že horšia ako deprivácia z nedostatku jedla. Paradoxne sa to využíva v niektorých kultúrach aj k nekalým účelom, ako je mučenie väzňov. Je to vec veľmi nepríjemná. S nekvalitným spánkom vydržíme trebárs deň, dva. Z dlhodobého hľadiska však dochádza k rôznym stresovým reakciám organizmu a stres v pravom slova zmysle následne prispieva k žalúdočným vredom, k vysokému tlaku, cukrovke atď., čo je preukázaná vec,“ vysvetľuje MUDr. Petr Nepraš, privátny lekár vrcholových a rekreačných športovcov.

KVALITNÝ MATRAC JE ZÁKLAD

V posteli trávime takmer tretinu svojho života, ale matrac stále patrí do kategórie produktov, ktoré nechávame veľa rokov presluhovať, aj keď nám to neprospieva. „Matrac by sme mali meniť raz za 8 až 12 rokov, to v prípade, že je kvalitný a nepreleží sa. Pokiaľ sa matrac preleží, neposkytuje telu správnu oporu a je potreba ho vymeniť skôr. Hlavným dôvodom k výmene je hygiena, nakoľko na matraci ležíme každý deň ideálne 8 hodín, to aj v prípade, že sme chorí, potíme sa apod.,“ upozorňuje Martin Vaškovic.

Nie je  pravdou, že lepší je pre nás tvrdý matrac. Rozhodne by sme si nemali vyberať vec, ktorá má na naše zdravie tak zásadný vplyv, len cez internet. Kúpu matraca musíme brať ako investíciu do svojho zdravia, a preto jeho výberu venovať čas a dobre zvážiť aj finančné možnosť. Nebojte sa ísť aj do niekoľkých showroomov s matracmi a dôkladne matrace vyskúšať. „Niektorí zákazníci si u nás na matraci poležia aj viac ako 15 minút. Už sa nám aj stalo, že tu zákazník zaspal. Keď sa zákazníci nemôžu rozhodnúť, odporučíme im nákup neuponáhľať a prísť trebárs aj na druhý deň alebo za pár dní. Predsa len, na ňom budú ležať ďalších min. 8 rokov, tak si musia byť istí, že vybrali správne,“ doplňuje Martin Vaškovic, ktorý zákazníkom každý deň pomáha s výberom vhodného matraca.

Pri výbere matraca je dôležitá čo najlepšia anatomická a ortopedická podpora, ktorá zaistí našim svalom, kĺbom a chrbtici maximálne uvoľnenie počas nočného odpočinku. Aj keď  každému vyhovuje iná tuhosť, optimálny matrac spoznáme tak, že by mal vytvoriť dostatočnú oporu pre ramená a bedrá, aby dokonale podoprel chrbát. Pri výbere pamätajme na to, že pokiaľ ležíme na boku, musí byť chrbát v jednej rovine a pri ležaní na chrbte musí byť zase zachované jeho prirodzené zakrivenie.

TIPY PRE VÝBER MATRACA
  • Najprv si v showroome zvoľte vankúš, ktorý vám správne podoprie hlavu a krčnú chrbticu.
  • S týmto jedným vankúšom potom skúšajte matrace, aby ste spoznali rozdiel.
  • Požadujte doloženie certifikátov, ktoré vám zaručí, že v matracoch nie sú škodlivé chemikálie – Oeko-Tex by mal byť základ.
  • Pokiaľ výrobca tvrdí, že má zdravotné matrace, mal by sa preukázať certifikátom Medical device class 1.

Publikováno: 8. 12. 2020