Najčastejšie otázky
1. Ako spoznám dobrý matrac?
Pri výbere správneho matraca by sme mali byť skutočne obozretní. Len vhodný matrac totiž dokonale rozloží hmotnosť tela, kopíruje jeho tvar, poskytuje chrbtici dostatočnú oporu a chrbtovým svalom a kĺbom uvoľnenie. Pri kúpe nového matracu zvážte niekoľko kľúčových faktorov ako je ergonomickosť (ako sa matrac prispôsobuje tvaru a štruktúre tela), termoregulačná schopnosť (ako matrac udržuje teplo a ako ho šíri)?hydroskopický faktor (ako sa matrac vysporiadúva s vlhkosťou), a veľkosť (minimálna dĺžka matraca by mala byť o 20 cm dlhšia ako je výška ležiacej postavy, štandardná šírka potom býva 90cm). Dôkladne si preštudujte zloženie jednotlivých matracov a od výrobcu požadujte certifikáty, ktoré zaručia vysokú kvalitu výrobku a absenciu škodlivých látok. Informujte sa o záruke na jadro matraca (kvalitné jadro vydrží až 10 rokov).
2. Ako si vybrať správny matrac?
Matrac kupujte v špecializovaných predajniach, ako sú špecializované matracové štúdia a showroomy, kde máte možnosť si výrobky vyskúšať. Len na odporúčanie, matrac rozhodne nekupujte, pretože každému vyhovuje niečo iné..
3. Ako si mám matrac vyskúšať?
Matrac v štúdiu poriadne vyskúšajte, a aspoň 10 minút si na ňom poležte. Vaša chrbtica musí byť pri spaní na chrbte aj na boku v optimálnej polohe. Otestujte preto matrac spoločne s vhodným vankúšom z kvalitnej pamäťovej peny. Tuhosť matraca by mala byť zvolená na základe telesnej hmotnosti osoby, pre ktorú je matrac určený. Chudý človek si môže zobrať mäkší matrac, ktorý kopíruje tvar jeho tela, zatiaľ čo ťažšia osoba si vyberie matrac pevnejší. Ak pri ležaní na chrbte vsuniete ruku medzi telo a matrac v oblasti ľadvín, je pre vás matrac veľmi tvrdý. Pokiaľ je to nemožné, je veľmi mäkký. Ďalším krokom pri výbere vhodného matraca by mal byť správne zvolený poťah. Nemalo by nás zaujímať len to, či je snímateľný, ale predovšetkým by sme sa mali zaujímať o jeho zloženie a použité materiály. Medzi špičku na našom trhu patria poťahy z prírodných materiálov, ako sú organická bavlna, ľan, bambus alebo poťahy z technologicky vyspelých látok ako je Coolmax alebo Outlast s termoregulačnými a akumulačnými vlastnosťami.
4. Po akej dlhej dobe si môžem byť istý, že mi matrac vyhovuje
Aby ste vybrali matrac, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať, v showroome alebo v matracovom štúdiu by ste ho mali dôkladne vyskúšať. Na matraci aspoň 10 minút ležte tak ako naboku, tak aj na chrbte a vnímajte, aký je pohodlný, či sa vám nezdá veľmi mäkký alebo tvrdý, či vás nebolí chrbát. Ak si obstaráte domov nový, kvalitný matrac, nezľaknite sa keď vás hneď po prvej noci bude bolieť chrbát. Je možné, že doposiaľ ste spali na nevhodnom matraci a telu chvíľu potrvá, než si zvykne na to, čo je pre neho najlepšie. Pokiaľ budú bolesti pretrvávať aj po štrnástich dňoch, obráťte sa na odborníkov z matracového štúdia, spánkového laboratória alebo na fyzioterapeuta.
5. Aké matrace sú najvhodnejšie pre zdravý spánok a ako prevencia bolestí chrbta? Ktoré sú hypoalergennycké a pod. a aké neodporúčate?
Niektorí výrobcovia propagujú zastarané strunové matrace, na ktorých spali ešte naše babičky. Ich nevýhodou je fakt, že zadržujú vlhkosť a vytvárajú tak doslova raj pre roztoče. Ich výkaly behom noci vdychujeme. Každodenným používaním navyše dochádza ku zdeformovaniu strún, čo ma negatívny vplyv na náš spánok a oporu tela. Odborníci na zdravý spánok preto matrace so strunovým systémom neodporúčajú. V neprebernom množstve katalógov a ponúk môžete nájsť aj latexové matrace, ktoré sú vďaka svojej elastickej štruktúre síce veľmi pohodlné, ale po čase dochádza k tvrdnutiu, praskaniu a prášeniu jadra. Materiál sa stáva nepohodlným a osoba spiaca na matraci vdychuje počas nočného odpočinku čiastočky gumy, ktoré sa usadzujú v pľúcach. Latex vyžaduje časté vetranie matraca a je náchylný k plesniveniu. Preto obľuba latexových matracov podľa celosvetových štatistík silno poklesla Správnou voľbou pre náš kvalitný odpočinok sú špeciálne polyuretánové a viskoelasticke peny, ktoré odporúčajú aj odborníci z radu lekárov zaoberajúcimi sa kvalitou spánku. Patentované peny na tejto báze využíva aj talianska spoločnosť Magniflex, ktorá je jedným zo svetových lídrov v oblasti produktov pre zdravý spánok a môže sa pochváliť 50 ročnou históriou. Do svojich patentovaných pien Memofrom®. Eliosoft® a Elioform® zakomponovala aj esencie z aloe vera a sóje a ponúka tak jedinečnú radu Geothic, ktorá nielen blahodarné pôsobí na spánkovú regeneráciu, ale má aj rad ďalších ozdravujúcich vplyvov na ľudský organizmus. Matrace sú maximálne hygienické, pohodlné, priedušné a zaisťujú chrbtici, kĺbom a svalom ideálu ortopedickú aj anatomickú oporu počas noci.
6. Po akej dobe by sa mali matrace meniť?
Podľa odporúčaní lekárov je vhodné matrac z hygienických dôvodov vymeniť najpozdejšie po ôsmych rokoch. Pozdejšie totiž vzniká nehygienické prostredie, ktoré obmedzuje kvalitu spánku. Reklamy typu: „Záruka na matraci 25 rokov“ považujú za zavádzajúce. Vhodný matrac by mal zaručiť aj hygienické a antialergické prostredie. Niektoré staršie technológie – predovšetkým to platí pre strunové matrace, sú doslova rajom pre roztoče, ktoré sa v matraci časom rozmnožuje geometrickou radou. Odporúčať klientovi spať na rovnakom matrace viac ako 8 rokov považujem za nezodpovedné a neprofesionálne.
7. Je možné matrace recyklovať, alebo ich preležané proste vyhodíme do zberného dvora?
Kľúčovou požiadavkou na matrac Magniflex je ich recyklovateľnosť. Poťahy aj peny sú ekologicky odbúrateľné. Materiály tak nezaťažujú životné prostredie. Proces výroby matraca je v súlade s etickými princípmi aj s prírodou.