Na matraci v kondícii: Čo urobiť pre zdravý spánok našich predškolákov a mladších školákov?

Na matraci v kondícii: Čo urobiť pre zdravý spánok našich predškolákov a mladších školákov?

Narodenie bábätka je nepochybne krásna a šťastná udalosť. Zároveň ale znamená obrovskú zmenu v živote každej rodiny. Zrazu sa náš svet točí okolo malého tvorčeka, riešime hlavne jeho potreby, predovšetkým dobre zavedený kolobeh prebaľovanie – jedlo – spánok.

Posuňme sa ale o niekoľko rokov neskôr, keď už naše „maličké“ s plyšákom v ruke a roztomilým batôžkom na chrbte navštevuje predškolské zariadenie alebo dokonca už ako žiak prvého stupňa základnej školy rieši rozvrh hodín, domáce úlohy a vybrané slová alebo matematické príklady.

Pre nich už skončilo bezstarostné obdobie typu „zobudím sa, keď sa zobudím“ a hodina ich vstávania závisí od pracovnej doby rodičov alebo zvonenia v škole.

Aby boli deti na zdolávanie svojich prvých životných povinností dobre odpočinuté, aby dokázali lepšie udržať pozornosť a aby boli celkovo v dobrom psychickom a fyzickom rozpoložení, je na nás, aby sme im zaistili kvalitný spánok.  

Jedným z najdôležitejších pravidiel je dohliadnuť na to, aby sa deti uložili do postele a vstávali približne v rovnaký čas. A to sa týka aj nás dospelých. Pravidelnosť spánku je totiž kľúčová, pretože je to jeden z mechanizmov, ktorý nám pomáha udržiavať synchronizované vnútorné biologické hodiny na báze cyklu svetla a tmy. Náš organizmus potom v danú hodinu zaspávania doslova vyžaduje, aby sme sa skutočne uložili na spánok. Ak to neurobíme, ráno budeme menej aktívni, viac ospalí a unavení. U preťažených detí je potom problém podstatne významnejší, pretože tie si cez deň nemôžu dať zopár šálok kávy, ako niekedy riešia únavovú krízu mnohí  dospeláci

Publikováno: 24. 4. 2024