Na matraci v kondícii: Ako práca na zmeny ovplyvňuje kvalitu spánku?

Na matraci v kondícii: Ako práca na zmeny ovplyvňuje kvalitu spánku?

Lekári, sestry a ďalší zdravotnícky personál. Hasiči a policajti. Zamestnanci priemyselných závodov  s nepretržitou prevádzkou, letecký alebo železničný personál... mohli by sme pokračovať dlho, pretože inštitúcií, kde nemôžu jednoducho zavrieť dvere, vypnúť počítače či stroje a poslať všetkých zamestnancov domov, je mnoho. Pracuje sa tu „na zmeny“. Pracovná doba je zorganizovaná tak, aby sa striedaním pracovných skupín zaistila nepretržitá prevádzka.

Avšak zamestnanie vyžadujúce zmenovú prevádzku predstavuje výrazný zásah do prirodzeného biorytmu ľudského organizmu. Máloktorý zamestnanec, ktorá sa skoro ráno vracia z práce, sa môže cez deň „natiahnuť“ či dokonca prespať celý deň.  Väčšina z nich má na starosti domácnosť, deti, nákup, varenie, úrady atď. Musia jednoducho počas dňa fungovať ako obyčajne.

Na druhej strane aj keby človek mal tú možnosť prespať celý deň, denný spánok i tak nemá takú kvalitu, aby adekvátne kompenzoval nočný spánok. Jeho pravidelné vynechávanie vedie ku chronickej spánkovej reštrikcii, čiže poruche spánkového režimu. To sa môže skôr či neskôr odraziť nielen na zdraví, ale aj na pozornosti, výkonnosti a v neposlednom rade aj na bezpečnosti práce. Čiže sme v začarovanom kruhu.

Ako si najlepšie navyknúť na neštandardný pracovný režim – na to je niekoľko základných tipov:

1/ Ak je to možné, pred odchodom z domu na „nočnú“ si dopriať krátky, max. polhodinový spánok.

2/ Počas nočnej zmeny je lepšie zjesť niekoľko ľahších pokrmov namiesto jedného veľkého jedla, ktorého trávenie v nočných hodinách môže byť pre organizmus náročné.

3/ Veľmi dôležitý je pitný režim, ktorým je možné zmierniť stupeň únavy počas nočnej práce. Kto má možnosť zdriemnuť si po príchode domov, nemal by pred koncom zmeny piť kofeínové nápoje, ktoré môžu sťažiť zaspávanie.

4/ Pre prípadný efektívny „šlofík“ po príchode domov je dobré zatemniť spálňu a pripraviť si pokojné prostredie na spánok. Pomôcť môžu zátky do uší, klapky na oči a vypnutý mobil. Síce to teraz môže znieť komicky, ale veľkým pomocníkom pre pokojné zdriemnutie si po nočnej šichte je obliecť si pyžamo, v ktorom normálne spíme v noci. Aj to pomôže organizmus trochu zmiasť.

Takže hurá do perín, keď sa ostatní ponáhľajú do práce… a to tiež nie je zlá predstava, najmä v zime, však? 

Publikováno: 25. 4. 2024