Ako vybrať kvalitný matrac pre dieťa

Budí sa vaše dieťa nevrlé a podráždené? Sťažuje sa na bolesti chrbta? S najväčšou pravdepodobnosťou bude na vine nevhodné lôžko. Deti na ňom trávia viac času ako dospelí a počas noci najviac rastú, preto by ste mali venovať pozornosť nielen jeho umiestneniu v izbe ale aj výberu matraca a vankúša.

Deti ročne strávia v posteli viac ako 40% času. Počas spánku ich telo rastie a čerpá nové sily, zhromažďuje energiu na ďalší deň a vlastne celý svoj budúci život. Hlboký spánok deťom zaručí, že sa po prebudení budú cítiť odpočinuté. Preto je dôležité venovať tejto časti ich živote náležitú pozornosť

Pre kojencov a batoľatá

Kojenec alebo aj batoľa trávi v detskej postieľke ešte viac času. Zvyčajný rozmer postieľky je 120x60 cm. Postieľka by mala byť vybavená zábradlím, ktoré zabráni vypadnutiu dieťaťa.

Pozor však na medzery v zábradlí, aby si tam dieťa nezakliesnilo ruku alebo nohu. Vhodné je používať ochranné mantinely.  Detskú postieľku využijete do 2-3 rokov dieťaťa a je potrebné zvoliť taký matrac, ktorý bude kvalitný. Zabudnite na farbené matrace a kokosové alebo iné výstuže. Všetko,  na čom dieťa leží, ovplyvňuje jeho ďalší vývoj. „V našej predajni sa často stretávame s dotazmi rodičov ohľadom „prírodných“ matracov pre deti. Panuje však mylná domnienka, že kokosové výstuže v detských matracoch ich povyšuje na prírodný produkt. Bohužiaľ je to presne opačne. Pre deti je tento materiál nevhodný. Pri používaní sa z neho môžu uvoľňovať malé čiastočky, ktoré následne dieťa počas spánku vdychuje,“ upozorňuje Martin Vaškovic, vedúci predajne zdravotných matracov Magniflex v Prahe.

Matrace pre deti „vyrastené z postieľky“

Pri vybavovaní detskej izby myslite na to, že zhruba v troch až štyroch rokoch by ste mali svojmu dieťaťu zakúpiť vlastnú veľkú posteľ, najlepšie rovno rozmer 90x200 centimetrov alebo väčšiu. Dieťa bude matrac používať ďalších 8 až 10 rokov, do doby, než prestane rásť. Farba a vzhľad lôžka nie sú natoľko dôležité, preto môžete voľbu prenechať dieťaťu. Vy však venujte viac času výberom toho najpodstatnejšieho, teda matraca a vankúša. Nesnažte sa za každú cenu šetriť, jedná sa o investíciu na 10 rokov a hlavne investujete do zdravia svojho dieťaťa a to je na nezaplatenie.

Pamäťová pena nie je vhodná pre deti

Dospelý človek od spánku vyžaduje hlavne odpočinok a regeneráciu ale pri dieťati sú dôležitejšie optimálne podmienky pre rast. Kvôli tomu pre deti do 12 rokov nie sú vhodné matrace s pamäťovou penou. Pamäťová pena (viskoelastická) pena v matraci vytvorí odtlačok tela a telo sa do peny „ponorí“ a práve tým sa dostáva do rozporu s požiadavkami na rýchly rast a rozvoj detského tela. Pre deti sú vhodné matrace z tzv. studenej peny (PUR – polyuretánová pena), ktoré zaisťujú optimálnu podporu chrbtici a kostí a nevytvárajú prekážky pre ich rast počas spánku. Mali by mať antibakteriálne a antialergické vlastnosti a striktne bez chemických farbív a lepidiel (tieto vlastnosti garantuje certifikácia Oeko-tex Standard). Starším deťom môžete zaobstarať matrac s maximálne dvoj centimetrovou vrstvou pamäťovej peny. Až dieťa prestane rásť, malo by byť na ňom, aká vysoká vrstva pamäťovej mu bude vyhovovať.

Čo pre deti so špecifickými zdravotnými problémami?

Mnoho detí trpí alergiami, astmou, atopickým ekzémom, ale môžu sa narodiť aj s vadami chrbtice. V takomto prípade je vhodné navštíviť špecializovanú predajňu s vyškoleným personálom, ktorý bude schopný fundovane poradiť pri výbere. „Pokiaľ nás navštívia zákazníci s naozaj špecifickými požiadavkami kvôli rôznym zdravotným obmedzeniam, tak veľmi podrobne preberáme, aké sú ich možnosti a volíme taký matrac, ktorý ich stav nielenže nezhorší ale mohol by aj pomôcť. Preto je vhodné, aby zákazníci potreby najprv skonzultovali so svojim lekárom a potom prišli k nám,“ vysvetľuje Jana Ševčíková z predajne Dobrý spánok v Boskovicích pri Brne.

Publikováno: 24. 8. 2015