AKO NA VYSKOČENÚ PLATNIČKU?

AKO NA VYSKOČENÚ PLATNIČKU?

Z posledných vedeckých štúdií vyplýva, že obdobie dokonalého obnovovania väčšiny buniek v ľudskom tele končí už okolo 35. roku života a začína biologické starnutie. Znižuje sa elasticita tkanív a začínajú sa objavovať nenávratné degeneratívne zmeny. Tieto zmeny najviac postihujú pohybový aparát, ktorého nosnou súčasťou je chrbtica a kľúčovú rolu tu hrajú medzistavcové platničky. Deformovaná alebo vyskočená medzistavcová platnička býva veľmi častým dôvodom bolestí chrbta.

Zdravá platnička je schopná udržať obrovskú záťaž

Medzistavcová platnička je elastické tkanivo, ktorého hlavnou úlohou je odpruženie chrbtice a udržanie vzpriamenej polohy človeka. Zdravé platničky sú schopné udržať záťaž až 100 kg v stoji, cca 140 kg v sede a až 250 kg v predklone. Pokiaľ ležíte, na platničku pôsobí výrazne nižšia záťaž cca 25 kg.

V uvoľnenej polohe, kedy má platnička dostatok miesta, je schopná udržiavať vysoký obsah vody. Pri záťaži sa priestor zmenšuje, platnička vodu uvoľňuje, znižuje sa jej elasticita a je náchylná na deformáciu či vyklenutie.

 

Prečo sa počas dňa zmenšujeme o 1,5 – 2 cm?

V dôsledku zvýšenej záťaže vyvíjanej na medzistavcové platničky dochádza v priebehu dňa k postupnej kompresii medzistavcových priestorov a "zosadania" chrbtice. V noci sa kompresia opäť uvoľní a chrbtica sa "predĺži". Pokiaľ ležíme na vhodnej podložke, uvoľnia sa aj medzistavcové platničky.

 

Ako chrbtici uľaviť?

Zásadné je natiahnutie a uvoľnenie chrbtice. To je možné dosiahnuť v polohe na chrbte, kedy je na chrbticu vyvíjaný najnižší tlak. Akonáhle je uvoľnená, platničky sú schopné znovu absorbovať tekutinu, čím sa ich elasticita zvyšuje a môžu regenerovať.

Osobám trpiacim diskopatiou, tj. degeneratívnym ochorením medzistavcových platničiek, na uvoľnenie väčšinou nestačí položiť sa na chrbát na bežnú podložku. Na tej totiž medzistavcové platničky zostávajú aj naďalej čiastočne stlačené. Pri tomto ochorení je potreba použiť špeciálnu podložku, ktorá dokáže chrbticu jemne natiahnuť a uvoľniť.

 

Telo vám poďakuje!

Metóda naťahovania chrbtice je známa a dlhodobo používaná mnohými lekármi. Pokiaľ touto metódou podporíte vlastnú fyzioterapeutickú liečbu, udržíte jej efekt dlhodobo.

Jedným z veľmi praktických, a navyše komfortných spôsobov, ako fyzioterapeutickú liečbu podporiť, je spánok na matraci, ktorý vie neinvazívne naťahovať chrbticu a cielene uvoľňovať medzistavcové platničky. To všetko sa deje v noci, kedy spíte. Tretinu dňa tak vďaka matracu trávite preťahovaním a uvoľňovaním stavcov a prispievate k ich optimálnej regenerácii.

 

Odporúčané lekármi

Pre tento účel bola v spolupráci s lekármi na Univerzite v Zaragoze vyvinutá kolekcia matracov MagniStretch. Uspela aj v náročných testoch Americkej asociácii chiropraktikov, ktorá potvrdila ich preukázateľne prospešné účinky na biomechanickú obnovu chrbtice. Vďaka svojim významným regeneračným účinkom MagniStretch prešla náročným procesom certifikácie a môže sa tak radiť medzi zdravotné produkty 1. kategórie, Medical Device Class 1.

 

Viac o matracoch MagniStretch, ktoré cielene pomáhajú od bolestí chrbta.

Publikováno: 19. 7. 2022