DȎLEŽITOSŤ VANKÚŠA

DȎLEŽITOSŤ VANKÚŠA

Niektorí klienti nám hovoria, že spia bez vankúša. Na chrbte to ešte ide, ale čo na boku? Automaticky si dáme pod hlavu ruku. Anatomicky správne podporenie krčného zakrivenia chrbtice pri polohe na chrbte a udržaniu rovnej krčnej chrbtice v súlade s osou tela na boku, a to bez tlakových bodov, to je rola vankúša. Správny vankúš Vás doslova vráti do života, ako si prečítate ďalej.

Vankúš je podceňovanou súčasťou nášho zdravého spánku. Ani najlepší matrac nám nepomôže vyriešiť problémy s krčnou chrbticou. Matrac je určený na regeneráciu tela od ramien dole. Anatómia našich tiel predurčuje, že rovný matrac nemôže podporiť krk, v polohe na chrbte ani na boku.

Z prieskumov vyplýva, že bolesti krčnej chrbtice sú po bedrovej časti druhou najčastejšie uvádzanou bolesťou. Zásadný je aj presah správnej polohy krčnej chrbtice pri spánku aj do ďalších dvoch zdravotných problematík. Krkom vedie celé krvné zásobovanie (a tým aj okysličenie) mozgu. Zlá regenerácia stavcov krčnej chrbtice vedie k vzniku bolestí hlavy alebo výrazne zhoršuje existujúce migrény. A ako vieme, migrénami trpí významná časť nielen ženskej populácie. Dobre vybraný vankúš sa tak stáva rovnako dôležitou (a pre niekoho aj dôležitejšou) témou ako samotný výber matraca. 

Veľmi početná časť populácie – alergici – vedia, že vankúš je najbližšie k ich tvári a ovplyvňuje aj to, čo v priebehu spánku vdychujú. Pre každého s citlivou pokožkou je tvár prvé miesto prejavu nežiaducich zmien. A dýchacie problémy pre silných alergikov netreba podrobnejšie popisovať. Naše materiály sú testované a my vďaka tomu garantujeme ich zdravotnú nezávadnosť a vhodnosť aj pre alergikov.

Výber vankúša môže byť ešte náročnejší než samotný výber správneho matraca. Pri vankúši platí, že neexistuje univerzálne riešenie vhodné pre každého. Pokiaľ začneme vyberať vankúš, musíme ho najprv vyskúšať, a to ideálne na matraci ktorý máme (alebo ho práve kupujeme). Skúšať vankúš na matraci inej tuhosti a iných charakteristík znamená, že doma – na tom našom – sa bude chovať inak.

Vankúš zásadne skúšame v polohe či polohách, v ktorých naozaj spíme.

SPRÁVNÝ VANKÚŠ

 • Udrží krčnú chrbticu v prirodzenej polohe.
 • Pri polohe na boku nám hlava nepadá ani k ramenu, ani nie je  dvíhaná od ramena – chrbtica je vzhľadom k matracu v celkovej rovnej polohe.
 • Pri polohe na chrbte vankúš nesmie hlavu zdvíhať nahor (bradou k hrudi) ani nám hlava nesmie padať do záklonu.
 • Správne by hlava mala byť v rovnakej polohe k telu, ako keď stojíme.
 • Nesmie nás nikde tlačiť, nie to ešte stlačovať krčnú tepnu pri polohe na boku.
 • Musí nám byť príjemná látka vankúša.
CO NESMIEME ROBIŤ MY
 • Dávať si pri polohe na boku ruku pod krk – škrtíme si tým krčnú tepnu – onú zásadnú zásobáreň kyslíka pre náš mozog.
 • Preferovať „moc pod hlavou“ – nikdy nám to neprinesie správnu regeneráciu.
 • Krčiť vankúš pod hlavu – kvalitné vankúše boli vyvinuté tak, aby ich tvar správne fungoval – netreba tento výskum a vývoj „nahrádzať“ našou deformáciou.
AKÝ MATERIÁL POŤAHU
 • Bio bavlna hlavne pre spáčov s veľmi citlivou pokožkou
 • Viskóza pre tých, ktorí sa viac potia (dobre odvádza vlhkosť)
 • Outlast – termoregulačná textília pre stabilnú teplotu po celú noc

 

AKÝ TVAR

Štandardný tvar 

Je vhodný pre osoby, ktoré spia aj na bruchu, boku a chrbte.

 

Štandardný tvar Maxi

Je vhodný pre osoby s veľmi širokými ramenami – ale opäť platí - potreba vyskúšať.

 

Vlnka

Je vhodný pre tých, ktorí spia na boku alebo chrbte.

 
Publikováno: 28. 1. 2020

Fotoalbum