HOMEOFFICE: Ako predísť bolestiam chrbta pri sedení za počítačom?

Zdieľať na  

Teraz sa nachádzate: Úvod | Blog & Aktuality | HOMEOFFICE: Ako predísť bolestiam chrbta pri sedení za počítačom?

HOMEOFFICE: Ako predísť bolestiam chrbta pri sedení za počítačom?

Či už ste doma na home office alebo dochádzate do kancelárie, dlhé sedenie za počítačom často znamená pre mnohých z nás bolesti krížov, bedier, šije alebo dokonca krčnej chrbtice.

Lekári vo svojich štúdiách uvádzajú, že hlavnou príčinou týchto zdravotných problémov je poloha a spôsob, akým za počítačom sedíme. Často máme guľatý chrbát, hrbíme sa a hlavu máme vystrčenú dopredu, aby sme lepšie videli. Zhoršiť naše bolesti môže aj zlé usporiadanie stola, pozícia monitoru, myši či klávesnice, ktoré môžu prispievať k bolestiam svalov či úponov na rukách.

Na základe lekárskych štúdií a odporúčaní sme si pre vás pripravili pár užitočných tipov, ktoré vám môžu s tzv. počítačovými chorobami pomôcť:

Zamerajte sa na to, ako za počítačom sedíte

Prieskumy na Harvardskej univerzite v Spojených štátoch potvrdzujú, že je veľmi dôležité sústrediť sa na to, ako za počítačom sedíme. Odporúčajú, aby sme sedeli rovno s hlavou v predĺžení chrbtice nie vyosenou dopredu. Ramená uvoľnené, nie v kŕči a ruky by správne mali byť položené, čo možno najbližšie k telu. Poloha zápästí, predlaktí a stehien by mala byť rovnobežná s rovinou podlahy. Zjednodušene povedané kolená, boky a lakte by mali zvierať uhol 90°.

Poskytnite ergonomickú podporu vášmu telu

Doktori z medicínskej fakulty dodávajú, že pre správne držanie tela, je potreba ergonomicky podoprieť bedrá a kríže. Docieliť to môžete používaním ergonomickej kancelárskej stoličky. Vstupná investícia do kvalitnej zdravotnej kancelárskej stoličky je síce vysoká, ale určite prispeje k zdravšiemu a pohodlnejšiemu dlhému sedeniu. Pokiaľ však nechcete investovať  stovky EUR do ergonomickej stoličky, bohato vám postačí umiestniť si na klasickú stoličku, bedrovú opierku a ergonomický sedák.

Ako môže Magniflex pomôcť?

Magniflex kladie dôraz na kvalitný spánok, odpočinok, regeneráciu a hlavne pohodlie. Vďaka tomu ponúka aj kvalitné zdravotné produkty, ktoré spríjemnia dlhé sedenie za počítačom a majú dokonca aj certifikáciu „Zdravotného produktu prvej kategórie“. Jedným z nich je Ergo Seat - sedák, ktorý bol vyvinutý špeciálne pre ľudí so sedavým zamestnaním. Je z pamäťovej peny, ktorá vďaka svojim vlastnostiam prináša maximálne pohodlie počas sedenia bez otlačenín a svalového napätia. Druhým produktom je bedrová opierka Lumbar, ktorá zaisťuje správnu polohu chrbtice pri sedení. Je taktiež vyrobená z pamäťovej peny, takže medzitým čo podopiera, zlepšuje v namáhaných oblastiach aj krvný a lymfatický tlak. Čerešničkou na torte je pri oboch produktoch poťah, ktorý je snímateľný a prateľný. Navyše má tú výhodu, že je vyrobený z inovatívnej látky Coolmax, ktorá je vysoko termoregulačná, a preto sa pri dlhšom sedení naozaj nemusíte báť potenia.

Dôležité je usporiadanie pracovnej plochy

Pozícia monitoru je zásadná. Ak máte možnosť pracovať na stolnom počítači a nie na laptope, odporúčame to využiť, nakoľko notebook má klávesnicu aj monitor umiestnený nebezpečne nízko. Pokiaľ je monitor veľmi nízko, začíname sa hrbiť a vystrkovať hlavu, aby sme na monitor lepšie videli, čo je zle. Výška monitoru by mala byť nastavená tak, aby horná hrana bola v úrovni očí.

Pretiahnite si telo

Tieto cviky na pretiahnutie by vám mali pomôcť zbaviť sa napätia v tele a uľaviť od bolesti:

  • Uvoľnenie medzi lopatkových svalov: Posaďte sa rovno a oprite svoj chrbát o operadlo stoličky. Predstavte si, ako keby ste nad hlavu zdvíhali tyč, ktorú držíte pevne vo svojich rukách (tyč je kolmo na vašu chrbticu). Začnite tyč zdvíhať z pozície od uší nad hlavu do vzpažených rúk. Opakujte aspoň 10x.
  • S podložkou: Po práci alebo aj počas, pokiaľ vám prostredie a pracovná doba povolí, posilňujte stred tela v pozícii plank alebo dosky. Ľahnite si na brucho a zdvihnite sa tak, aby sa karimatky dotýkalo iba predlaktie a špičky nôh. Natiahnite nohy a zatiahnite brucho, hlavu držte v predĺžení chrbtice s pohľadom upretým na zem a dajte si pozor, aby ste zadok nezdvíhali príliš hore. Skúste v tejto pozícii vydržať aspoň 15 sekúnd.
  • Most je ďalší cvik, ktorý pomôže so stabilizáciou chrbtice. Ľahnite si na podložku na chrbát, pokrčte nohy. Dlane položte za hlavu tak, aby prsty smerovali smerom k telu. Pomaly zdvíhajte boky zo zeme a skúste v pozícii mostu vydržať aspoň 30 sekúnd, potom z voľna povoľte a opäť sa vráťte na podložku. Uvidíte, ako sa budete cítiť pretiahnutý.
  • Sed s natiahnutými nohami sa môže zdať byť hračkou, ale skúste to vydržať niekoľko minút. Sadnite si na podložku, natiahnite nohy pred seba a narovnajte chrbát. Pravidelne dýchajte a pozorujte, ako sa vám pretiahne každá časť chrbtového svalstva.
Dodržiavajte prestávky

Už len kvôli zraku je dobré si dávať aspoň každú hodinu krátku prestávku. Z dlhého pozerania do počítača nás často bolia oči a prestávka je skvelý dôvod k tomu ako ich precvičiť. Skúste sa zadívať z okna a zamerať sa na zeleň a ostriť zrak na rôznorodé objekty a tvary v diaľke. Pokiaľ Vám to pracovná doba dovolí, vyplatí sa aj rýchla prechádzka na čerstvom vzduchu, nakoľko práve pri pohybe sa telo dokonale pretiahne.

Záver

Je dôležité si uvedomiť držanie svojho tela pri dlhom sedení. Keď už monitor, tak vo výške našich očí a stehná, predlaktia a zápästia v rovine so zemou. Ramená by mali byť uvoľnené a nie v kŕči. S takým správnym štýlom sedenia nám môže pomôcť ergonomická kancelárska stoličke či ergonomické doplnky ako je Magniflex Ergo Seat a Lumbar, ktoré sa postarajú o dokonalú podporu a zdravé sedenie. Kľúčovú rolu tu taktiež hrá pohyb, vďaka ktorému sa celé telo dokonale pretiahne a uvoľní. Je dôležité mať na pamäti, že to však nie je všetko. V rámci prevencie bolestí chrbta myslíme taktiež na vitamíny B1, B6 a B12, ktoré prispievajú k výžive a regenerácii nervových buniek. Tie sa tak stávajú odolnejšie a silnejšie, čo predchádza vzniku bolesti.


Publikováno: 28. 4. 2021