TAK AKO SA SOCHY MILÁNSKEHO DUOMO...

TAK AKO SA SOCHY MILÁNSKEHO DUOMO...

... vznášajú v oblakoch, nech sa aj Vy vznášate v roku 2020 na matracoch Magniflex!

PF 2020

 

Milí priaznivci zdravého spánku,

Vianoce sú časom stráveným v kruhu blízkych, či už pri štedrovečernom stole, ozdobenom stromčeku alebo pri romantických prechádzkach. Niektorí z Vás tiež radi využívate sviatočné dni k poznávaniu nových kútov sveta. Keďže sme úzko spätí s talianskou kultúrou, radi by sme Vám ako tip na cesty priblížili svetoznáme miesto, na ktoré sú Taliani právom nesmierne hrdí. Nás okúzlilo natoľko, že sme ho použili pre naše PF 2020.

Jedná sa o katedrálu Narodenia Panny Márie - Il Duomo di Milano (milánsky dóm) - ležiaci v samom srdci mesta Miláno.

7 ZAUJÍMAVOSTI O IL DUOMO DI MILANO

1. Piata najväčšia na svete

Táto katedrála je sídlom arcibiskupa a je piatou najväčšou gotickou katedrálou na svete. Chrám z tehiel a ružového mramoru je dlhý 157 m, široký 92 m a pojme až 40 000 ľudí. Je to kúzelné miesto s úžasným výhľadom, miesto, kde tlčie milánske srdce!

2. Stavba stojaca dlhšie než 500 rokov

Stavbu katedrály začali v roku 1386 z iniciatívy vojvodu Giana Galeazza Viscontiho a bola vysvätená v roku 1577. Úplného dokončenia sa však dočkala až po 579 rokoch, v roku 1965.

3. Kúzelný mramor

Na stavbu bol použitý mramor z lomov Candoglia pri severotalianskom jazere Lago Maggiore, ktoré podľa slnečného svitu mení svoju farbu od lososovej po červenú. Jeho vzhľad preto ohromuje v ktorúkoľvek dennú aj nočnú dobu.

4. Vzácne sochy

V interiéri katedrály sa skrýva mnoho veľmi cenných a významných umeleckých diel. Jeden z najobdivovanejších skvostov je unikátna a trocha morbídna socha sv. Bartolomeja zaživa stiahnutého z kože, s detailne prepracovanými svalmi, cievami a kosťami, ktorá pochádza z 16. storočia.

5. Hodiny, ktoré udávali čas celému mestu

Za hlavnou bránou dómu sú umiestnené slnečné hodiny pochádzajúce z roku 1786. V čase astronomického poludnia sem preniká slnečný lúč a premieta sa na podlahu presne na zobrazenú rysku. V 19. storočí hodiny slúžili k nastavovaniu všetkých mechanických hodín v meste.

6. Najvyššia veža chrámu

Vrcholom celej stavby je najvyššia veža chrámu (108,5 m), ktorej dominuje socha Madony – Madonnina, symbol mesta. Podľa tradície nesmela byť žiadna budova v Miláne vyššia než práve socha Madonnina.

7. Dokonalé priblíženie sa nebesiam

Ako v oblakoch sa budete cítiť na streche milánskeho dómu. Jedine z tohto miesta si môžete pozrieť všetkých 3 159 sôch, 135 vežičiek a 96 chrličov, ktoré katedrálu skrášľujú. Je až neuveriteľné, ako vtedajší sochári a architekti mohli v dobách neexistujúcej výškovej techniky, bezpečných konštrukcií lešení či horolezeckých karabín a lán postaviť takú, počas mnohých stáročí ohromujúcu, krásu.

Prajeme Vám Vianoce plné nezabudnuteľných zážitkov a úžasný rok 2020.

Váš Magniflex

Foto: Pavel Košut

Publikováno: 16. 12. 2019