Ako si udržať zdravú spálňu?

Zdieľať na  

Teraz sa nachádzate: Úvod | Blog & Aktuality | Aktuality | Ako si udržať zdravú spálňu?

Ako si udržať zdravú spálňu?

Domácnosť si každá gazdinka viac alebo menej rozmaznáva a udržiava čo najviac čistú a upratanú. Niekoľkokrát do roka robíme aj tzv. veľké upratovanie, keď ani jediný kút obydlia nezostane bez povšimnutia handry alebo vysávača. Väčšine miest venujeme každodennú starostlivosť, pretože sú viditeľné a chceme sa cítiť vo svojom prostredí dobre a útulne. 

Rovnakú pozornosť by sme mali venovať miestu, v ktorom trávime až tretinu dňa - posteli. Posteľ a posteľná bielizeň ale bývajú plné roztočov a baktérií napriek tomu, že nie sú viditeľne zašpinené. Následkom potom môžu byť rôzne alergie, kožné a dýchacie problémy, ktorých príčinu márne hľadáme, pretože si ju málokedy spájame práve s nedostatočnou hygienou lôžka. Ako teda docieliť zdravý spánok v zdravej posteli?

 

Vetranie

Prvý a najjednoduchší spôsob, ako si udržať zdravú spálňu, je vetranie. Keď každé ráno po zobudení otvoríme okno spálne dokorán (bez ohľadu na ročné obdobie), veľmi účinne tým zamedzíme množeniu roztočov a predídeme vzniku plesní v miestnosti. 

Jedným z bežných ranných návykov, ktoré do nás rodičia vštepovali už od malička, je dôkladné ustielanie postele. Podľa štúdií je ale táto činnosť škodlivá, pokiaľ perinu predtým nevyvetráme. Tiež máte ten dojem, že už nevídame rozložené periny v oknách alebo na šnúrach na bielizeň? Je to tak. Týmto spôsobom mali vo zvyku často vetrať periny naše babičky a je veľká škoda, že už sa to dnes toľko nedeje. Vďaka tomu sú totiž aj obliečky vystavené čerstvému vzduchu a slnku, čím správne vyschne a zatočí s roztočmi, ktorým sa darí v teple a vo vlhkom prostredí. 

Dôležité je vetrať tiež samotný matrac. Mali by sme ho raz za mesiac dôkladne prevzdušniť tak, že ráno stiahneme plachtu a chránič a rozopneme poťah matraca a matrac necháme „dýchať“ voľne alebo ho môžeme oprieť napr. o stenu, aby sa prevetral z oboch strán. 

 

Obliečky

Samotnou kapitolou, ktorej je dôležité sa venovať, sú obliečky. Z ľudskej kože sa za noc uvoľní veľké množstvo šupiniek. Tie zostávajú na obliečkach, kde sa nimi živí až 10 miliónov prachových roztočov, ktoré ich premenia na trus, na ktorý sme často alergický a kruh sa uzatvára. Je preto veľmi dôležité posteľnú bielizeň často meniť, za bežných podmienok raz za dva týždne. Ale v prípade, že sme chorí, je potrebné tento interval výrazne skrátiť, ideálne na každodennú výmenu.

Angína, prechladnutie alebo chrípka… ako je známe, dôsledný odpočinok na lôžku, pitie čaju a potenie nás spoľahlivo vráti späť do formy. Obliečky sa však v tomto období stávajú doslova semeniskom mikróbov. Mali by sme ich preto meniť čo najčastejšie, so zameraním sa najmä na obliečku vankúša, ktorú by sme mali prevliekať naozaj denne. Predídeme tak spätnému vdychovaniu baktérií a rýchlejšie sa uzdravíme.

Pri praní obliečok je dôležité dbať na pokyny výrobcu, pretože o každý materiál je potrebné sa starať inak. Na trhu sú v ponuke bavlnené, krepové, saténové obliečky, obliečky z polyesteru, z mikrovlákna a mikroflanelu. Každé majú svoje požiadavky na údržbu, všeobecne ale platí, že bežne používané obliečky stačí vyprať na 40 stupňoch. Pre udržanie stálosti tvaru i farieb sa odporúča prať obliečky naruby a so zapnutým zipsovým uzáverom, čím sa zamedzí aj prípadnému žmolkovaniu. Po vypraní nezabudnite žehliteľné obliečky vyžehliť, aby sme sa zbavili ďalších mikróbov. Mimo zosilnenia hygienických vlastností navyše vyžehlené obliečky na posteli lepšie vyzerajú a krásne voňajú.

 

Matrac

Najdôležitejšou súčasťou postele je bezpochyby matrac. Tento krát sa nebudeme zaoberať návodom, ako vybrať vhodný zdravotný matrac, ale zameriame sa na niekoľko rád a pravidiel, ako sa už o zakúpený matrac správne starať, aby nám vydržal čo možno najdlhšie. 

Predovšetkým je veľmi vhodným a v dnešnej dobe obľúbeným riešením používať chránič matraca, ktorý môžeme prať súčasne s posteľnou bielizňou. Ten zaistí, aby sa do matraca nedostali nečistoty a tekutiny - predovšetkým pot. Za noc totiž vypotíme priemerne 0,5 až 1 litra potu. V horúcom lete, ale tiež v čase choroby, u žien v prechode alebo u dospievajúcich to môže byť až 1,5 litra. Kvalitný chránič neprepustí tekutiny a nečistoty smerom do matraca, ale opačným smerom zostává priedušný a neovplyvňuje tak vzdušnosť a termoregulačné vlastnosti pien použitých v matraci.

Ak matracový chránič nepoužívame, je potrebné pri čistení poťahov matracov dodržať správny postup. Snímateľný poťah matraca nám umožňuje ho jednoducho vyčistiť. Môžeme ho vyprať v domácej práčke alebo ho jednoducho odniesť do čistiarne. Väčšina kvalitných zdravotných matracov má v poťahu prešitú pamäťovú penu, ktorá zvyšuje komfort spánkovej regenerácie na matraci. Taký poťah sa neodporúča žmýkať, pena by sa mohla potrhať, rozhodne sa nesmie sušiť v sušičke a neodporúča sa používať aviváž, ktorá zapúzdruje prírodne vlákna a potláča ich jedinečné vlastnosti. Po vypraní by sa mal poťah nechať samovoľne vyschnúť. Pri štandardnom rozmere poťahu 90x200cm samovoľné vyschnutie v suchom vetranom prostredí môže trvať 1-2 dni. 

Pokiaľ si nie sme istí, ako poťah vyčistiť, odporúčame vyhľadať špecializovanú čistiareň, ktorá nám s vyčistením odborne pomôže. 

 

Zdravá spálňa – spánok bez vírusov a baktérií

Pri dodržiavaní týchto jednoduchých, ale účinných rád, s veľkou mierou prispejeme k zdravému posilňujúcemu spánku a tým celkovo zlepšíme kvalitu nášho života. Obzvlášť v súčasnej dobe, keď sa na zdravie sústreďuje pozornosť celého sveta, potrebujeme eliminovať aspekty, ktoré nám môžu skôr uškodiť. Informácie o ďalších a ďalších prípadoch ľudí, ktorí sa nakazili vírusom Covid-19, už sa stali neoddeliteľnou súčasťou každodenného spravodajstva. V Taliansku, ktoré bolo na jar touto chorobou najviac postihnuté, sídli a má výrobu jeden z najväčších svetových výrobcov matracov. Jeho výskumní pracovníci nasmerovali všetky aktivity na vývoj nového patentu, ktorý by mohol v boji s touto ťažko zvládateľnou chorobou pomôcť. Vďaka tomu sa počas rekordne krátkej doby podarilo vyvinúť novú revolučnú technológiu ViroStop použitú v sérii MagniProtect, ktorá v našich spálňach nedá šancu vírusom ani baktériám.


Publikováno: 19. 10. 2020