Aké matrace sú vhodné pre deti?

Aké matrace sú vhodné pre deti?

Pri deťoch má ich rast na starosť tzv. rastový hormón, ktorý je tvorený v mozgu a prispieva tak k rastu kostí do dĺžky, ako aj k ich zretiu. Pre jeho tvorbu je veľmi dôležitý spánok. 

Deti rastú najrýchlejšie počas spánku

Rodičia by mali vedieť, že dôležitá je aj hodina zaspatia. Pokiaľ dieťa zaspáva pozde v noci, môže to mať neblahé následky na jeho výšku. Najviac rastového hormónu sa tvorí asi dve hodiny po zaspatí, ideálne medzi 23:00 až 24:00 hodinou. Všeobecne sa udáva, že rast pri deťoch väčšinou končí v pubertálnom období, teda medzi 14. – 17. rokom. Vtedy dochádza k prudkým výškovým skokom. Spolu s pôsobením rastového hormónu hrajú svoju rolu aj pohlavné hormóny (testosterón – chlapci, estrogény – dievčatá). U dievčat môžeme zaznamenať tieto skoky okolo 13. roka , u chlapcov okolo 14. roka. Štandardne rast končí po puberte, u dievčat medzi 14. - 15. rokom, u chlapcov medzi 15. - 17. rokom.

Ako vybrať matrac pre dieťa v raste?

Tým, že sa rastový hormón tvorí predovšetkým počas noci, je práve noc časť dňa, počas ktorej deti najrýchlejšie rastú. Preto je dôležité starostlivo vybrať vhodný matrac, ktorý svojimi vlastnosťami bude podporovať prirodzený rast Vašich detí. V porovnaní s dospelými majú deti z hľadiska spánku úplne odlišné potreby. Zatiaľ, čo dospelí vyžadujú predovšetkým odpočinok a regeneráciu, pre deti sú kľúčové vhodné podmienky pre rast. Pozrime sa na dôležité fakty, ktoré by sme mali pri výbere vhodného matraca, ktorý je pre zaistení rastu veľmi zásadný, poznať.

Je dôležité, aby deti v raste spali na matraci, ktorý má maximálne 2 cm pamäťovej peny alebo dokonca vôbec žiadnu. A prečo? Matrace so silnejšou vrstvou pamäťovej peny majú priaznivé účinky pre dospelé telo, nie však pre deti. Pamäťová (viskoelastická) pena vďaka svojim vlastnostiam telo uvoľní, skopíruje a pri zaľahnutí sa telo do peny ,,ponorí“, čo v dospelosti výrazne prispieva k regenerácii celého tela a hlavne kvalitného odpočinku. Požiadavky na detský matrac sa však líšia. Ako už bolo povedané, dieťa rastie najrýchlejšie počas noci, a preto je dôležité, aby k tomu matrac poskytoval dostatok priestoru. Ak by dieťa spalo na matraci s vyššou vrstvou pamäťovej peny než  2 cm, chrbtica kvôli ,,ponoreniu“ do matraca nemá dostatok miesta k prirodzenému rastu. Táto situácia potom môže viesť k problémom s chrbticou, bolesťami či skolióze.

Aký matrac je vhodný pre bábätká?

Optimálne podmienky pre rýchly rast malých detí vytvárajú matrace z tzv. studenej peny (PUR – polyuretanová pena). Tá zaisťuje optimálnu ortopedickú podporu chrbtice a nevytvára prekážky pre rast počas spánku. Zásadná je v tejto fáze rastu absencia pamäťovej (viskoelastickej) peny, ktorá vďaka svojim výborným anatomickým vlastnostiam vytvára „formu“ otlačku tela a telo sa do peny „ponorí“. Táto vlastnosť by však bábätkám mohla brániť v prirodzenom raste a rozvoji ich tela a mohla by (rovnako tak ako pri starších deťoch v raste) spôsobiť rastové deformácie. 

Čo sa týka ďalších vlastností, tak antibakteriálne a antialergické vlastnosti matraca by mali byť už samozrejmosťou, rovnako tak aj priedušnosť. Úplne úžasný je potom taký matrac, na ktorom dieťa dokáže dýchať aj s hlavičkou zaborenou do matraca. 

Určite odporúčame matrac s deťmi vyskúšať

Pokiaľ sa rozhodnete kúpiť svojmu dieťaťu nový matrac, vyberajte v špecializovaných obchodoch, kde sa matrace dajú vyskúšať. Deti môžete vziať so sebou, starší už vedia, ktorý matrac im bude pohodlný, každému totiž vyhovuje niečo iné.

Starostlivo si preštudujte zloženie jednotlivých matracov a po predajcovi požadujte certifikáty, ktoré zaručia vysokú kvalitu výrobku a absenciu škodlivých látok. Informujte sa o záruke na jadro matraca (kvalitné jadro vydrží až 10 rokov) a matrac vyberajte len u renomovaných výrobcov. Praktické je vybrať matrac s poťahom, ktorý je snímateľný, a dá sa tak ľahko vyprať. Pri väčších deťoch, ktoré napríklad začínajú spať bez plienok, odporúčame si zaobstarať chránič matraca, ktorý sa dá kedykoľvek jednoducho vyprať. 

Publikováno: 16. 2. 2021