PF 2023

Vážení priaznivci zdravého spánku,

ďakujeme, že ste sa svojim záujmom o kvalitnú spánkovú regeneráciu a dôverou v nás stali dôležitými dielikmi v 60. ročnej skladačke Magniflex.

Vďaka Vám sme mohli toto krásne výročie osláviť a uvedomiť si, že život je ako puzzle. Každý dielik sa počíta. Hoci sa niekedy môže zdať, že niektorý svojim tvarom do nášho obrazca práve nepasuje, väčšinou ho stačí len pootočiť a hneď na správne miesto lepšie zapadne.

Z celého srdca Vám prajeme, aby ste si rok 2023 zostavili tak, aby Vám výsledný obraz dával zmysel, naplňoval Vás energií, zdravím, láskou, rozdával Vám radosť zo života a presne rozumel Vašim hodnotám.

Ako tradičný vianočný pozdrav sme si pre Vás tentokrát pripravili výber dôležitých udalostí, kultúrnych či športových míľnikov a ďalších zaujímavostí z vtedajšieho Československa i zo sveta, ktoré boli rovnako ako vznik Magniflex súčasťou skladačky s letopočtom 1962.

Prajeme Vám príjemné čítanie.

Založenie rockovej skupiny The Rolling Stones

Svoj prvý koncert odohrali Rolling Stones 12. júla 1962 a tým naštartovali fenomenálnu kariéru. Ich odhadovaný predaj albumov činí 240 miliónov nosičov, skupina doposiaľ vydala 30 štúdiových albumov, 28 koncertných albumov a 26 kompilácií. Súčasní členovia Mick Jagger (nar. 1943), Keith Richards (nar. 1943), Ron Wood (nar. 1947), Steve Jordan (nar. 1957) aj napriek svojmu zaslúžilému veku stále aktívne koncertujú po celom svete. Tohto roku v lete sa vydali za svojimi fanúšikmi na európske turné osláviť 60. narodeniny kapely..

 

Nezabudnuteľná Marilyn Monroe

Dňa 5. augusta 1962 zomrela v Los Angeles slávna filmová herecká ikona, modelka, speváčka a producentka Marilyn Monroe, vlastným menom Norma Jeane Mortenson. Mala len 36 rokov. Posledné roky svojho súkromného i profesionálneho života bojovala nie len so závislosťou na upokojujúcich liekoch, ale aj o lepšie postavenie a role. O jej kontroverznej osobnosti a kariére ako na hojdačke toho bolo napísané a nafilmované mnoho. K nášmu roku sa však vzťahuje jedna z legendárnych udalostí, kedy Marylin zaspievala v máji 1962 vtedajšiemu prezidentovi USA J.F.Kennedymu na oslave jeho 45. narodenín v Madison Square Garden song „Happy Birthday Mr. President“. Jej šaty od francúzskeho návrhára Jeana Louise za vtedy neuveriteľných 12.000 dolárov sa stali ikonickými a svojim spevom a rečou tela jasne dala najavo, že medzi ňou a prezidentom existuje viac než len priateľstvo, napriek tomu to nikdy nebolo dôveryhodne preukázané.

 

Legendárny prejav J.F. Kennedyho

Dňa 12. septembra 1962 na futbalovom štadióne Rice University v Houstone zaznel jeden z najlegendárnejších a najslávnejších prejavov politikov v dejinách. Prejav „We choose to go to the Moon“ (Rozhodli sme sa dosiahnuť na Mesiac) predniesol vtedajší prezident USA J. F. Kennedy pred 35 tisíckami prítomných divákov a ďalšími miliónmi ľudí pred televíznymi obrazovkami a označil za národný cieľ do konca desaťročia bezpečne dopraviť ľudí na Mesiac a následne späť na Zem.

Najslávnejšiu časť Kennedyho prejavu môžeme považovať za nadčasovú výzvu, ktorá sa dá aplikovať vo všeobecnej rovine: „Rozhodli sme sa dosiahnuť na Mesiac a uskutočniť aj ďalšie veci – nie preto, že sú jednoduché, ale preto, že sú náročné. Pretože takýto cieľ poslúži na to, aby usporiadal a posúdil naše najlepšie schopnosti a zručnosti, pretože takúto výzvu sme ochotní prijať a nie sme ochotní ju odkladať, a hodláme ju zvládnuť.“

S obrovskou podporou verejnosti a prílivu vládnych peňazí sa začalo na prelomovom projekte horúčkovito pracovať. Američania boli pod veľkým tlakom z úspechu sovietskeho kozmonauta Juria Gagarina, ktorý sa rok predtým stal prvým človekom vo vesmíre. Chceli preto v rámci programu Apollo Národného úradu pre letectvo a vesmír NASA rýchlo robiť kroky k získaniu americkej prevahy vo vesmíre.

Cesta k splneniu Kennedyho úlohy bola nesmierne náročná, pretože v tej dobe bol koncept človekom pilotovaných letov do vesmíru úplnou novinkou a príprava vyžadovala veľkú vedeckú prácu vo veľmi krátkom čase.

Napriek tom, že sa nakoniec Američania v júli 1969 naozaj dočkali toho, čo im prezident Kennedy v roku 1962 sľuboval – na povrch Mesiaca vystúpili Neil Armstrong a Edwin Buzz Aldrin, sám Kennedy sa tohoto historického okamihu nedožil

 

Svetová výstava 1962 v Seattlu  (Century 21 Exposition)

Vesmírna tematika a nadšenie sa niesli celým rokom 1962, čo ovplyvnilo aj tému v poradí 30. svetovej výstavy, ktorá sa konala 21. apríla - 21. októbra 1962 v Seattli. Téma znela „Living in the Space Age“ (Život vo vesmírnej dobe). Symbolom výstavy, ktorú navštívilo bezmála 10 miliónov ľudí, sa stala 184 metrov vysoká veža Space Needle navrhnutá Victorom Steinbrueckom a Johnom Grahamom Jr. Obľúbenosť veže dokazuje, že sa na nej vtedy výťahom vyviezlo až 20 tisíc ľudí denne, čo za celú výstavu bolo viac než 2,3 miliónov návštevníkov. Dodnes sa hore nachádza luxusná reštaurácia SkyCity a veža je poznávacím znamením mesta Seattle.

 

Módny dom Dolce & Gabbana

V novembri 1962 sa v talianskom Miláne narodil Stefano Gabbana, jeden z najvplyvnejších módnych návrhárov na svete, ktorý spoločne s Domenicom Dolcem založil luxusnú módnu značku Dolce & Gabbana. Niet pochýb o tom, že táto značka patrí k velikánom dnešného sveta módy. Ich kolekcie sú inšpirované kúzlom starej Sicílie, predovšetkým už ikonický klasický pánsky oblek s prúžkami výrazne evokuje štýl starých sicílskych mafiánov. Poznávacím znamením rukopisu D&G pri dámskych šatách je hlboký výstrih, zdôraznený pás, rozšírené boky a jemne zúženú oblasť kolien. Prekrásne modely bývajú zdobené krajkou, kryštálmi a rôznymi výšivkami

 

Zrod LED osvetlenia

Thomas Alva Edison. Kto by nepoznal tohoto vynálezca, ktorý sa stal slávnym vďaka mnohým, svojim vynálezom a patentom, na nich sa podieľal. Napríklad zdokonalil a patentoval žiarovku v podobe, v akej ju poznáme dnes. Zato americký vedec Nick Holonyak Jr. nemá ani zďaleka tak slávne meno, ale aj jeho svietiaci vynález dnes tiež bežne používame. V roku 1962 sa mu podarilo pripraviť diódu, ktorá namiesto infračerveného svetla vyžarovala viditeľné červené svetlo. Dnes jeho vynález poznáme pod skratkou LED alebo Light Emitting Diode (po slovensky elektroluminiscenčná dióda). Vďaka vývoju nových materiálov sa postupne zvyšovala farebná škála, až do dnes najužívanejšie biele svetlo. Nick Holonyak za svoj objav získal radu ocenení a sám vtedy o „kúzelnej dióde“ prehlásil: „Viem, že som na samotnom začiatku, ale tiež viem, že tento úspech má obrovský potenciál…niet pochýb o tom, že možnosti tejto maličkej veci ďaleko presahujú to, čo práve vidíme“. Mal pravdu. Bez LED diód sa dnes nezaobídeme a stretávame sa s nimi prakticky všade okolo nás.

 

James Bond

V roku 1962 bol natočený prvý diel dnes už kultovej série o Jamesovi Bondovi. Postavu agenta 007 vytvoril spisovateľ Ian Fleming a prvý film prišiel v roku 1962 do kín pod názvom Dr. No. Hlavnú rolu stvárnil Sean Connery. Po ňom nasledovalo ďalších 24 celovečerných filmov. Autor knižnej predlohy Ian Lancaster Fleming (1908-1964) bol námorný dôstojník, novinár, bankový úradník a počas 2. svetovej vojny pobočník šéfa tajnej služby v britskom námorníctve. Preslávil sa práve ako tvorca Jamesa Bonda, ktorého vymyslel počas dovolenky vo svojom jamajskom sídle Golden Eye. Pretože bol horlivým pozorovateľom vtákov, meno svojmu románovému hrdinovi vybral podľa uznávaného amerického ornitológa Jamesa Bonda, experta na karibské vtáctvo. Zatiaľ posledná bondovka bola uvedená v roku 2021 pod názvom Nie je čas zomrieť.

 

Úspech tímu ČSSR na futbalových majstrovstvách sveta v Čile

Futbalové majstrovstvá sveta v Čile v roku 1962 patria k najväčším úspechom nášho športu. 17. júna prebehlo na Národnom štadióne v Santiagu de Chile finálový zápas svetového šampionátu, z ktorého si československí hráči v čele s Josefom Masopustom odniesli striebro. Avšak s ohľadom na neisté prognózy a podmienky, v ktorých naši hráči v tej dobe pôsobili, má toto striebro skutočne lesk zlata. Naši suverénne došli až do finále, kde ich ale favorizovaní Brazílčania nakoniec porazili 3:1. Aj napriek tomu opúšťajú československí futbalisti ihrisko za búrlivého potlesku bezmála 70 tisíc divákov na tribúnach. Dodnes je táto udalosť považovaná za jednu zo senzácií našej futbalovej histórie.

 

Tvarohový nanuk MÍŠA

Nanuk Míša, mrazený krém zložený z tvarohu, smotany a cukru a obalený v čokoládovej poleve, ako ho všetci dobre poznáme už od detstva, sa začal vyrábať v roku 1962 v továrni Laktos v pražských Vysočanoch. Na výslnie obľúbenosti u českých mlsníkov sa drží už po niekoľko generácií. Vtedajší výrobok mal, na rozdiel od dnešného, tvar kvádru o objeme 33 ml, bol zabalený v pergamenovom papieri s typickým logom medvedíka a nebol na drievku. Osemnásť pracovníc mliekarní tentokrát ručne vyrobilo a zabalilo okolo tisícky kusov tejto pochúťky za hodinu.

Na prelome 60. a 70. rokov sa výroba Míšu presťahovala do Zdounek v okrese Kroměříž a vplyvom modernizácie zmrzlina získala lepšiu konzistenciu, vzrástla efektivita výroby až o 140 percent a celkovo sa jej chuť vylepšila. Tam tiež získal dnešnú podobu, tj. nanukový tvar o objeme 55 ml s drievkom.

Dnes za mrazeným krémom stojí potravinársky holding Unilever a ponúka ešte príchuť jahody, marhule, višne či lesnú zmes. Klasika je ale klasika a suverénne najviac mlsáme pôvodnú tvarohovú verziu.  

 

Svetový deň divadla – 27. marca

Medzinárodný divadelný ústav (International Theatre Institute), najvýznamnejšia medzinárodná mimovládna organizácia pre scénické umenie, na svojom pravidelnom kongrese v júni 1961 navrhla vyhlásiť jeden deň v roku ako Svetový deň divadla. Jeho zmyslom a cieľom malo byť zamyslenie sa nad poslaním a úlohou divadla, podporiť úsilie divadelníkov o presadzovanie morálnych a spoločenských hodnôt umeleckými prostriedkami. UNESCO túto iniciatívu prijalo do svojej gescie a od roku 1962 je tento medzinárodný sviatok divadelníkov každoročne slávený 27. marca. Po celom svete sa konajú rôzne divadelné prehliadky, dni otvorených dverí, významné premiéry, slávnostné otvorenie nových divadelných budov, kultúrnych stredísk, sál atď. V mnohých krajinách v tento deň tiež hrajú divadlá zdarma či s výraznou zľavou.

Akousi „centrálnou“ oslavou je však tzv. Medzinárodné posolstvo, kedy každý rok vyzve Medzinárodný divadelný ústav jednu významnú svetovú osobnosť z divadelného oboru, aby sa podelila o svoje úvahy o divadle ako ceste k spojitosti medzi národmi celého sveta. Toto posolstvo býva preložené do viac než 20 jazykov a je predčítané pred divadelnými predstaveniami po celom svete a zároveň šírené na verejnosti tak, ako v tlačenej podobe, tak aj audiovizuálnou formou.

Mimochodom, vedeli ste, že 27. marca 1994 bol autorom Medzinárodného posolstva Václav Havel?

 

ŠŤASTNÝ ROK 2023!

Váš tým Magniflex