V každom kúte sveta sa zdobia rôzné vianočné stromčeky

Teraz sa nachádzate: Úvod | V každom kúte sveta sa zdobia rôzné vianočné stromčeky

V každom kúte sveta sa zdobia rôzné vianočné stromčeky

Keď sa povie slovo Vianoce, väčšina z nás si zrejme rýchlo vybaví vianočný stromček, ktorý je vo väčšine kultúr považovaný práve za hlavný symbol Vianoc.

V našom tohtoročnom predvianočnom prianí a pozdrave sme sa preto na stromeček zamerali trochu bližšie. Poďme sa spoločne pozrieť na, za posledné roky, najzaujímavejšie poňatie tohto vianočného symbolu zdobiaceho verejné priestranstvá po celom svete.


1. USA - New York
 
V slávnom newyorskom Rockefellerovom obchodnom centre sa rozsvecuje vianočný stromček už od roku 1931 a od roku 1951 sa táto show vysiela na živo do celého sveta. Tunajší strom je každoročne považovaný za jeden z najluxusnejších. Napríklad toto je 75 ročný , 22 metrov vysoký norský smrek, ktorý zdobí 50 tisíc svetiel a na jeho špici žiari obrovská hviezda osadená 3 miliónmi kryštalmi Swarovski.

                 

2. Francúzsko - Paríž

Obchodný dom Galeries Lafayette v Paríži taktiež každoročne ohromuje davy návštevníkov svojim originálnym vianočným stromčekom, a to nielen kvôli veľkolepej výzdobe z milionov kryštálikov Swarovski. Bývá totiž netradične zavesený na kupole tejto 100 ročnej secesnej budove, pričom vďaka balkonovému usporiadaniu nákupného centra je vidieť zo všetkých strán, bez ohľadu na poschodie, v ktorom sa zrovna nachádzame. 

 

                                        

3. Veľká Británia - Londýn 

Vianočný obrad sa na Trafalgarskom námestí usporiadúva od roku 1947. Smrek bývá Londýnu každoročne venovaný nórskym hlavným mestom Oslo ako poďakovánie za podporu, ktorú Veľká Británia poskytla Nórsku v období druhej svetovej vojny. Británia vtedy okrem iného zaistila azyl nórskemu kráľovi Haakonovi, jeho synovi Olafovi a nórskej vláde. Ako súčasť tradície navštevuje starosta Westminsteru na konci jesene Oslo, aby sa zúčastnil spílenia stromčeku, a naopak starosta Osla následne stromček v Londýne počas vianočného obradu slavnostne rozsvieti. Norský smrek sa vždy zdobí podľa nórskej tradície vertikálnym osvetlením.                         

 

4. Austrália - Melbourne  

Vianočný Melbourne každoročne hostí najväčší vianočný stromček na južnej pologuli. Stromček je vyšší než dvojposchodový dom a do svetového povedomia sa dostal svojim netradičným spracovaním - je postavený z milióna a pol LEGO kociek. Je skvelé sa na stromček prísť pozrieť počas dňa, ale aj v noci vyzerá veľmi zaujímavo.

 


        

5. Taliansko- Benátky 

Taliansko, kolíska európskej architektúry, sa aj na Vianoce drží svojho svetového renomé a originality. Zástancovia tradičných prírodných ihličnanov budú pochopenie hľadať asi ťažko, avšak obdivovatelia a fanušikovia moderných umeleckých diel si tento benátský stromček určite získa. Je vyrobený firmou Mureto, ktorá na jeho konštrukciu použila niekoľko stoviek sklenených farebných trubiek.

                             

6.  Litva - Vilnius

Stromček v Litve pripomína lesný rozprávkový domček, azda pre škriatkov alebo víly. Skrátka necháva prebudiť fantáziu každému, kto sa na toto originálne vianočné dielo príde pozrieť. Na výzdobu konštrukcie stromčeka pokrytého živými vetvami bolo použité 23 lucerien, 13 okien a 6 balkónov vyrobených z litovského dreva. Večer ho osvieti viac než 50 tisíc svetielok a 3 200 metrov svetelných reťazí. 

 

                            

7.  Portugalsko – Lisabon 

V Lisabone sa rozhodli ušetriť prírodu a vianočný stromček na tamnojšom námestí Plaza Dom Pedro v centre mesta poňali po svojom. Vlastne to bola len železná konštrukcia v tvare kužeľa, cez ktorý pretiahli obrovské svetelné pásy. Veľká vianočná hviezda na špici ale nechybála, takže ilúzia stromčeku bola aj tak dokonalá.


                         

8. Brazílie – Rio de Janeiro

Brazilské Rio de Janeiro sa pýši vianočnou tradíciou, za ktorou sa  schádzajú turisti z celého sveta. Tunajší vianočný stromček totiž pláva na lagúne Rodrigo de Freitas. Tento umelý plávajúci stromček v Riu po prvýkrát vztýčili v roku 1996. Jeho slávnostné rozsvietenie sa každoročne stáva jednou z najväčších udalostí v meste a priťahuje nebývalú pozornosť.

         

 

 

9. Estonsko – Rakvere

Adventné trhy v estonskom meste Rakvere ozdobil veľmi extravagantný vianočný stromček, ktorý rozhodne nemá s ihličím a vetvami nič spoločné. Toto originálne dvanásť metrové dielo vytvorili tesárski učni a použili naň 121 dosiek farebného skla v drevenom ráme.

                       

 

10. Česká republika – Praha

S ohliadnutím na vyššie uvedené kreatívne, veľakrát až bláznivé, Vianoce vo svete, mávajú oslavy vianočných sviatkov v Prahe úplne konzervatívny ráz v duchu tradícií a lásky k prírode. Možno práve preto bývajú trhy v centre našej metropoly označované za jedny z najkrajších v Európe. Vianočný stromček na Staromestskom námestí v Prahe preto bývá taktiež klasický, živý a voňavý, ozdobený trblietavými ozdobami so stovkami svetielok.

              

 

Prajeme Vám krásné Vianoce a nech je ten Váš stromček ten najkrajší!

Váš Magniflex