VIANOČNÉ TRADÍCIE Z CELÉHO SVETA

Vianoce, najkrajšie sviatky roka, prežíva každý inak, ale vzájomná úcta, láska, priateľstvo, ozdoby, darčeky a dobré jedlo sú symboly, ktoré spájajú vianočné sviatky po celom svete. Všetci dobre poznáme - a mnohí iste aj dodržiavame – staré slovenské zvyky, ako je liatie olova, vloženie šupín z kapra pod obrus, hádzanie orechov do kútov príbytku, krájanie jablka a pod. V tohtoročnom vianočnom pozdrave by sme Vás radi “pozvali” do iných kútov sveta, do miest, ktoré sú pre nás, stredoeurópanov, viac či menej exotické a vzdialené a kde občas môžeme naraziť na tradície, ktoré by sme u nás len ťažko vysvetľovali.

 

  V Anglicku
...je typickým vianočným pokrmom pečený moriak s orechovou plnkou, v žiadnom prípade nesmie ako bodka na záver tohto hodovania chýbať tradičný puding. Ten sa pripravuje už v dobe adventu a chodí ho miešať každý člen rodiny. Pritom vyslovuje svoje prianie.

  V Argentíne
...je štedrovečerná večera najčastejšie servírovaná v záhradách. Medzi tradičné jedlá patrí pečené prasiatko alebo pre nás exotická pečienka z páva. Pávím perím býva často dekorovaný aj vianočný stôl. 

  V Austrálii
...je výzdoba pohľadnicová. Ľudia si zaslané vianočné priania vešajú do okien a súťažia, kto ich má viac.

  V Bulharsku
...sa obyčajne pri večeri uspokoja s bravčovým a strukovinami. Tradične založené rodiny môžu stolovať na obruse položenom na zemi a podloženým slamou, čo je spomienka na stajňu, kde sa narodil Ježiško.

  V Dánsku 
…je zvykom rozbíjať pri dverami svojich známych a priateľov porcelán. Čím väčšie množstvo nájdu pred dverami, tým väčšie šťastie ich nasledujúci rok čaká. Dáni tiež ukrývajú vo svojom tradičnom vianočnom pokrme, ktorým je ryžový puding, jednu celú mandľu. Ten, kto ju nájde, vyhráva marcipánové prasiatko.

  Na Filipínach
...by ste tradičné menu na jedálnom stole Filipíncov počas vianočných sviatkov hľadali márne. Každý si vyberá podľa toho, čo mu chutí, a predovšetkým čo mu peňaženka dovolí. Jeden spoločný prvok však predsa len k vianočnej tradícii patrí: hrnček sladkej lepivej ryže, ktorá symbolizuje rodinnú súdržnosť.

  Na Havaji
...panuje zvyk zaobstarať si na Vianoce domov akvárium s ostňovcom škvrnitým. Vianoce tu navyše začínajú príjazdom Vianočnej lode, čo je loď privážajúca obrovský náklad tradičných vianočných pokrmov. Santa Claus sem prichádza tiež po vode na svojom člne. 

  V Taliansku
….sú vianočné sviatky charakterizované predovšetkým sviatočným pohostením, bohoslužbami, modlitbami, nespočetnými výjavmi z jasličiek a samozrejme darčekmi venovanými deťom a všetkým ďalším blízkym ľuďom. V niektorých regiónoch, podobne ako u nás, sa deti tešia na štedrovečernú nádielku od malého Ježiška, v Taliansku nazývaného „Gesù bambino“. Inde zas prichádza s darčekmi dobrá čarodejnica Befana, a to až na Troch kráľov. Dobrým deťom vloží do pripravených ponožiek darčeky a neposlušným uhlie.  
 
  Na Islande  
...nosia vianoční škriatkova darčeky dobrým deťom, ktoré si pripravili za okno topánku. Dôležité je tiež, aby každý Islanďan dostal niečo nové na oblečenie, inak ho môže zožrať vianočná mačka.

  V Litve
...je tradíciou vlečenie dreveného brvna ako symbolu problémov a nešťastia. Spievajú sa ľudové piesne so sprievodom rôznych hudobných nástrojov. Rodiny, susedia a priatelia sa potom zídu, zaprajú si navzájom všetko dobré a spoločne polená spália, aby zahnali nešťastie a problémy na nasledujúci rok.

  V Mexiku
…by to neboli Vianoce bez hlineného džbána zvaného Piňata. Mexičania tento džbán zdobia perím, vešajú ho na strop a plnia darčekmi. Večer končí jeho rozbitím a nedočkavé deti si môžu vybrať, ktoré darčeky chcú.

  V Nórsku
...podľa legendy na Štedrý večer vychádzajú zlé čarodejnice a hľadajú metly, na ktorých by sa preleteli. Preto musia byť všetky metly v dome starostlivo schované. Zatiaľ čo metly Nóri schovávajú, svoju vlajku milujú, preto býva hlavným prvkom na vianočných reťaziach, ale aj na stĺpoch pred domom, práve vlajka.

  V Rusku
...je Štedrý deň obyčajným pracovným dňom. Pravoslávne Vianoce totiž pripadajú až na 6. a 7. januára. Darčeky v Rusku dostanú deti až 7. januára. Privezie im ich Dedo Mráz, ktorý prichádza na saniach až z Čukotky, má na sebe biely kožuch a baranicu a sprevádza ho krásna Snehulienka. 

  V Španielsku
...patrí k najdôležitejším rituálom losovanie šťastných čísel vianočnej lotérie, ktorá je najstaršou a najväčšou lotériou na svete. Dňa 22. decembra sú rozdelené miliardy medzi veľké množstvo výhercov.

  Na Ukrajine
…panuje povesť, že kedysi žila žena, ktorá si nemohla dovoliť ozdobiť vianočný stromček. A tak keď ráno jej deti vstali, bol celý ovešaný pavučinami, ktoré sa za svitania premenili na zlato a striebro. Panuje tu teda povera, že pokiaľ na Štedrý deň nájdete pavučinu, prinesie vám šťastie....častou dekoráciou na stromčekoch je umelý pavúk a pavučina. Veria, že pokiaľ nájdete ráno na Vianoce pavučinu, prinesie vám šťastie.

  Vo Venezuele
...presnejšie v hlavnom meste Caracas, chodia všetci veriaci včas ráno do kostola, a to od 16. decembra až do Štedrého dňa. Zaujímavé však je, ako sa tam dopravujú. Do kostola totiž jazdia na kolieskových korčuliach. Do ôsmej hodiny sú dokonca uzavreté niektoré cesty, aby bola jazda bezpečnejšia.

 
NAŠI MILÍ ZÁKAZNÍCI, OBCHODNÍ PARTNERI, PRIAZNIVCI ZDRAVÉHO SPÁNKU,

či už budete počas sviatkov doma alebo napríklad niekde na druhej strane zemegule, prajeme Vám pokojné Vianoce a do nového roka 2018 Vám prajeme veľa zdravia, šťastia, osobných aj pracovných úspechov!

Tím Magniflex