Na matraci v kondícii: Ako hormón melatonín podporuje kvalitný spánok?

Zdieľať na  

Teraz sa nachádzate: Úvod | Blog & Aktuality | Na matraci v kondícii: Ako hormón melatonín podporuje kvalitný spánok?

Na matraci v kondícii: Ako hormón melatonín podporuje kvalitný spánok?

Kvalitný zdravotný matrac vybraný podľa odporúčania odborným predajcom už máte, pohodlný anatomický vankúš, ktorý zaisťuje správnu polohu krčnej chrbtice počas spánku, ste si už taktiež zabezpečili. Snažíte sa držať všetkých obvyklých odporúčaní pre navodenie pokojného spánku, ten ale aj napriek tomu, nie a nie prísť?

Vedeli ste, že kvalitu spánku ovplyvňuje predovšetkým hladina melatonínu v krvi?

Melatonín, hormón, ktorý vytvára endokrinná žľaza epifýze, je považovaný za zázračný hormón tmy a spánku. Jeho rozsiahle účinky na veľké množstvo fyziologických funkcií ľudského tela neboli ešte úplne prebádané, preto sú dlhodobo v centre pozornosti vedcov, ako aj farmaceutických firiem.

Je však jednoznačné, že dostatočná hladina hormónu melatonínu v krvi účinne reguluje spánkové cykly a v súčasnej dobe je považovaný za najlepšieho pomocníka na odstránenie nespavosti. Na základe poznatkov z výskumných ústavov vyvíjajú svetové farmaceutické firmy melatonín aj vo forme potravinových doplnkov.

Často je však mylne prezentované, že si „zobneme“ pilulku a hneď spíme ako bábätká…

Tak to nie je, stále je to len doplnok, ktorý v najlepšom prípade môže len napomôcť fyziologickým a biologickým procesom nášho tela. Prírodu tak ľahko neošalíme. Navyše v posledných rokoch, kedy zo všetkých strán čelíme doposiaľ nevídaným stresovým faktorom prospievajúcim k problémom so spánkom, ľudia začali syntetický melatonín neprimerane nadužívať. A ako je známe, akékoľvek dlhodobé a nadbytočné užívanie farmaceutických prípravkov škodí a v prípade melatonínu jeho prirodzenú produkciu naopak blokuje.

Poďme sa teda pozrieť na to, akým spôsobom prirodzenou cestou získať pre spánok potrebný melatonín.

V prvom rade je potreba uvedomiť si, že sa melatonín tvorí len v tme. Základnou, a zároveň veľmi jednoduchou zásadou je preto dôkladne zatemniť miestnosť, v ktorej spíme pomocou nepriepustných závesov či kvalitných žalúzií. Tým maximálne eliminujeme množstvo svetla, ktoré do spálne preniká zvonku.

Samozrejme toto ideálne prostredie nám narušuje tzv. modré svetlo vyžarované z displejov elektroniky, ktorou sme neustále obklopení, a to často aj v spálni. Pred spaním by sme sa mali vyvarovať používaniu mobilov a tabletov a sledovanie televízie, pretože táto modrá zložka svetla vysiela mozgu falošné signály o tom, že je ešte deň, a tým dôležité uvoľňovanie melatonínu zastavuje. Takže zdravé a rýchle zaspávanie, a keď v dobre zatemnenej miestnosti, vlastne tak ľahko neprichádza. To isté platí aj o blikaní či svietení kontroliek na týchto zariadeniach. Aj tieto zdanlivo neškodné svetielka je treba považovať za blokátory uvoľňovania hormónu spánku.

Pokiaľ chceme byť naozaj dôslední, môžeme si zaobstarať masku na spánok, cez ktorú neprenikne ani ten najmenší náznak svetla.

Pohodové zaspávanie a kvalitu spánku ovplyvňuje aj naša strava. Podrobne sa na ňu zameriame nabudúce.

Dobrú noc!


Publikováno: 3. 10. 2022