Na matraci v kondícii: Ako prirodzené hormonálne zmeny ovplyvňujú kvalitu spánku ženy?

Na matraci v kondícii: Ako prirodzené hormonálne zmeny ovplyvňujú kvalitu spánku ženy?

V živote každej ženy raz nastane obdobie hormonálnych, emocionálnych a fyzických zmien. Označuje sa ako klimaktérium alebo ľudovo prechod. Najčastejšie prichádza medzi 48. až 56. rokom veku ženy. Z fyziologického hľadiska ide o útlm činnosti vaječníkov, zníženie tvorby hormónov a predlžovanie intervalov medzi menštruáciami až do jej úplného vymiznutia. Končí sa tak plodné obdobie ženy.

Čo však ženám rozhodne nekončí, je aktívny plnohodnotný život. Aspoň v ideálnom prípade. Príznaky klimakterického syndrómu, ako sú zvýšené potenie a návaly tepla, bolesti hlavy a kĺbov, náhle zmeny nálad, nárast hmotnosti alebo nespavosť, totiž každá žena zvláda a vníma inak. To, čo jedna žena dokáže preklenúť bez akéhokoľvek obmedzenia, môže inej výrazne komplikovať život. Našťastie sú v dnešnej dobe k dispozícii všetky možné prostriedky a metódy na zmiernenie klimakterických prejavov.

V tomto diele našej minisérie sa zameriame práve na nespavosť spôsobenú hormonálnymi zmenami. Je síce v konečnom dôsledku pre organizmus nepríjemná rovnako ako nespavosť spôsobená inými dôvodmi, stojí však na špecifických základoch.

Pri klimaktériu je príčinou nespavosti najmä znižovanie tvorby pohlavných hormónov progesterónu a estrogénu. Progesterón má upokojujúce účinky, číže čím je ho menej, tým je spánok ženy menej pokojný. Estrogén má na starosti tvorbu „hormónu spánku“ melatonínu, ktorý má na kvalitu spánku najväčší vplyv. Podrobne sme účinok melatonínu opisovali v jednom z minulých článkov, preto vieme, že najúčinnejším faktorom, ktorý vyvoláva rýchle zaspávanie, je zatemnená miestnosť.

Ženy v klimaktériu však potrebujú aj ďalšie spoľahlivé metódy, vďaka ktorým nedajú nespavosti šancu. Pred spaním  by sa malo skonzumovať iba ľahké jedlo – s plným žalúdkom sa jednoducho spí zle, čo je všeobecne dobré mať na pamäti stále. O odporúčanom zložení „predspánkového jedla“ sme sa tiež podrobne zmienili v minulom diele. Ženy v prechode často mávajú vytipované potraviny, ktoré im v tomto období celkovo nerobia dobre, preto si v podstate automaticky strážia, čo konzumujú. Dobre vedia, že predovšetkým pikantné jedlá, kofeín, nikotín a alkohol zvyšujú telesnú teplotu, a teda môžu počas noci vyvolávať nepríjemné návaly tepla.

Tie je možné eliminovať aj nosením správne zvoleného priedušného a dostatočne voľného oblečenia z prírodných materiálov. Umožňuje totiž pokožke počas spánku voľne dýchať. Kvalitné matrace, ideálne priedušné, regulujúce teplotu tela a odvádzajúce nadbytočnú vlhkosť, v kombinácii s prikrývkou a vankúšom s podobnými vlastnosťami sú ďalšími atribútmi, ktoré môžu prispieť ku kvalitnému spánku bez potenia a návalov tepla. V našej ponuke nájdete matrace, ktoré dokážu regulovať teplotu a odvádzať vlhkosť, a to v kolekcii MagniCool.

To, ako spíme, ovplyvňuje aj naše psychické rozpoloženie. Klimaktérium je prirodzené obdobie a každá žena si želá, aby ním prešla prirodzene a s ľahkosťou. K tomu mimochodom vedie jedna osvedčená metóda ‒ príliš sa nezaoberať tým, ako toto životné obdobie prežiť, ale ako si ho užiť… k tomu určite prispeje aj to, ak nebudete čítať príliš veľa „zaručených“ teoretických textov, ako je aj tento:-), ale radšej si vyrazíte do prírody, športovať alebo na výlet so svojimi najbližšími a jednoducho si budete život užívať … Prajeme vám krásne klimaktérium, milé ženy:-)

Publikováno: 17. 7. 2023
MagniCool
  Rozmery
  90x200 cm
  Výška
  25 cm
  Tuhosť
  stredne mäkká
Stredne mäkký zdravotný matrac s inovatívnym priedušným materiálom MagniCool pre jedinečný pocit sviežosti počas spánku. Tento matrac je vhodný pre osoby trpiace návalmi tepla a nadmerným potením sa.
MagniCool
  Rozmery
  72x42x12 cm
Zdravotný anatomický vankúš MagniCool z patentovanej pamäťovej peny Memoform vhodný pre osoby trpiace nadmerným potením sa a návalmi tepla.