Na matraci v kondícii: Ako nám môžu správne stravovacie návyky vylepšiť kvalitu spánku?

Zdieľať na  

Teraz sa nachádzate: Úvod | Blog & Aktuality | Na matraci v kondícii: Ako nám môžu správne stravovacie návyky vylepšiť kvalitu spánku?

Na matraci v kondícii: Ako nám môžu správne stravovacie návyky vylepšiť kvalitu spánku?

Taktiež po prebdenej noci premýšľate, prečo ste nemohli poriadne zabrať? Je zrejmé, že za to môže hneď niekoľko faktorov. Tentokrát sa zameriame na jedálniček. Kvalitu spánku totiž významne ovplyvňuje aj zloženie stravy. To si však nestačí sledovať len bezprostredne pred zaspatím, ale predovšetkým dlhodobo....

Dovoľte nám začať troškou odbornosti: Pre správnu funkciu nášho tela je okrem iného nevyhnutný aj L-Tryptofan. Jedná sa o esenciálnu aminokyselinu, ktorá je zodpovedná za rad dôležitých biochemických procesov. Vďaka nej sa v našom tele tvorí serotonín – hormón „dobrej nálady“ a melatonín, hormón navodzujúci spánok, ktorý je nám známy už z predchádzajúceho dielu tejto spánkovej mini série. Pojem „esenciálny“ znamená, že si ho náš organizmus nedokáže  vytvoriť sám. Musíme mu preto pomôcť buď formou doplnkov stravy alebo najlepšie správnym zložením nášho jedálnička.

Esenciálnu aminokyselinu L-Tryptofan spoľahlivo doplníme napríklad morčacím a kuracím mäsom, zemiakmi, špenátom, mliečnymi výrobkami, banánmi, orieškami a strukovinami.  Avšak aj pri týchto potravinách je potrebné dať si pozor na to, ako dlho pred spánkom ich konzumujeme. Všeobecne sa odporúča jesť najneskôr 2-3 hodiny pred ľahnutím si do postele, inak nám ťažký žalúdok zaspávanie a pokojný spánok skôr sťaží.

Pokiaľ však tesne pred spánkom máme – aj malý – pocit hladu či „nás naháňa maškrtenie“, je dobré tieto signály neignorovať a dopriať žalúdku niečo drobné, nezaťažujúce. Ideálne je napríklad kúsok nízkotučného eidamu, pár nepražených a nesolených pistácií, lieskových orieškov či mandlí, biely jogurt, čerešne, slivky, kúsok morčacieho mäsa. Najčastejšou príčinou nočného hladu býva nízka hladina krvného cukru. Niekedy sa preto najskôr stačí napiť napríklad vody s citrónom či škoricou, ktorá preukázateľne hladinu glukózy stabilizuje. Pritom veľakrát zistíme, že hlad vlastne vôbec nemáme a môžeme ísť spokojne spať. Skrátka aj pred spaním je dobré riadiť sa heslom, že „telo vie, čo je pre nás najlepšie“.

Kvalitná strava z veľkej časti dopomáha k pozitívnemu rozpoloženiu a dobrej nálade. Ako vlastne dokáže stav mysli ovplyvniť kvalitu nášho spánku bude témou nasledujúceho dielu našej mini série.

Dobrú noc!


Publikováno: 19. 4. 2023