Na matraci v kondícii: Ako ovplyvňuje psychické rozpoloženie kvalitu spánku?

Zdieľať na  

Teraz sa nachádzate: Úvod | Blog & Aktuality | Na matraci v kondícii: Ako ovplyvňuje psychické rozpoloženie kvalitu spánku?

Na matraci v kondícii: Ako ovplyvňuje psychické rozpoloženie kvalitu spánku?

Každý to poznáme. Niekedy zažívame pohodové časy, inokedy je to ťažšie. V zamestnaní stres, horia termíny a nie všetko beží úplne hladko. Po práci rovno na rodičovské združenie, kde sa dozvieme, že neodovzdané domáce úlohy nášho dieťaťa, ktorým hovorme napríklad „na zajtra žiadne nemáme“, sa nakopili až na pokarhanie triednou učiteľkou. Do toho premýšľať, čo na zajtra uvariť, koľko to zase bude stáť, tá nutná výmena oleja v aute, čo kúpiť svokrovi na narodeniny, kedy ísť so šteňaťom k veterinárovi a ako to vlastne všetko skĺbiť s pracovnou dobou…

Po celodennom zhone večer slastne padneme do postele. Ale čo sa deje? Namiesto, aby sme si konečne dopriali zaslúžený odpočinok, spánok nie a nie prísť. Dobre, skúsim sa pretočiť na druhý bok…to nepomáha. Možno mi je teplo, skúsim vystrčiť nohu spod periny… Stále nič. Aha, to je jasný smäd, premôžem sa vstať a idem sa napiť. Pre istotu si rovno odskočím na toaletu, keď už som na nohách. Potom bude všetko v poriadku a už zaspím ako bábätko…

Tak určite.

Sú to práve tie naše každodenné starosti, ktoré nám narúšajú potrebný pokoj na zaspatie a kvalitu samotného spánku. Dobre vieme, že zdravý spánok priaznivo ovplyvňuje našu psychiku a naopak - keď spíme zle, cítime sa ráno vyčerpaní a podráždení.

Poďme sa pozrieť, čo sa pri veľkom množstve stresu pred zaspatím vlastne deje.

Pokiaľ sa jedná o stres nárazový, krátkodobý, spôsobený „len“ momentálnymi starosťami s dobrou vyhliadkou na zlepšenie, pravdepodobne dôjde len k dočasnému zníženiu produkcie spánkového hormónu melatonínu a spíme nepokojne, akoby povrchne. Akonáhle sa potom preklenieme z obdobia napätia do pozitívnejšieho stavu mysle, spánok sa nám obvykle opäť vráti do normálu a budeme sa cítiť fit.

Horší je stres dlhodobý. Tu už hovoríme o úzkostnej, alebo niekedy taktiež naučenej, nespavosti. Jedná sa o vzorce negatívnych myšlienkových tokov, ktoré si sami na základe pocitov z predošlých prebdených nocí navodzujeme. Už dopredu sa pri zaľahnutí stresujeme tým, že „Zase nezaspím a zajtra budem úplne k ničomu, ako minule“, „Tú prezentáciu nezvládnem, pretože budem nevyspatý“, „Určite cestou dostanem mikrospánok a vybúram sa, keď ešte teraz nemôžem zabrať“, „Musím si vziať ďalšiu tabletku na spánok, to je jediná šanca, ako zaspať“. Tým si automaticky navodzujeme či zhoršujeme stres a dostávame sa do bludného kruhu.

Pokiaľ sa tieto stavy stupňujú a naučená nespavosť prechádza až do chronických problémov, mnohých pacientov to privádza až do ambulancií psychiatrov či psychológov. Tam ich čaká náročná práca spočívajúca tak v odbúraní závislosti na hypnotikách, tak - a to predovšetkým - vo vyliečení svojej mysle.

Preto je potreba premýšľať pozitívne, radovať sa zo života, pokiaľ možno sa obklopovať milými a veselými ľuďmi, vidieť šťastie aj v každodenných maličkostiach a v neposlednom rade myslieť na to, že všetko sa dá vyriešiť, ak sa tomu postavíme čelom.

Kvalitný zdravý spánok za to stojí, súhlasíte?


Publikováno: 29. 5. 2023